PERDE SU YALITIMI NEDİR?

 

Yapılarda Su, rutubet ve nem oluşumu farklı nedenlerle gerçekleşebilir, Etkili ve başarılı tam koruma ve korunganlık içeren bir su yalıtımı, doğru detay çözümleri, malzeme seçiminde teknik donanım ve hassas bir uygulama ile gerçekleşebilir.

 

PERDE BETON lar yapıların Ana taşıyıcı elemanları arasındadır. Yalıtımı doğru yapılmamış korunaksız perde betonlarda geri dönüşü zor, telafisiz sorunlar yaşanabilir. Su bazen sıvı ve bazen de yoğunlaşarak gaz halinde yapının yük taşıyıcı elemanları arasında sayılan perde betonların kılcal damarlarından sızarak paslanma çürüme ve kimyasal reaksiyonlar oluşturarak yapı ömrünü tehdit eder.

Temel ve Perde duvar yalıtımlarında birinci koşul hata kabul etmemesidir, bu sebeple malzeme kalitesi kadar malzeme uygulama işçiliği de önem arz eder.

 

PERDE SU YALITIMI NASIL YAPILIR?

 

Proje aşamasında karar verilmesi doğru bir prensip olan yalıtım sistemini belirledikten sonra

Yalıtımı yapılacak olan perde beton kontrolleri yapılır.Sırası ile alt yapı hazırlıkları, Tyrot ( tie rıd) deliklerinin uygun malzeme ile kapatılması, segregasyon tamiratları, soğuk derz hazırlıkları tamamlanır.
Alt yapı hazırlıkları tamamlandıktan sonra tercih edilen ürün ile perde yalıtım uygulaması yapılmalıdır. Perde ile temel birleşim detayları uygun ürün doğru uygulama ile birleştirilmelidir.

 

Temel ve Perde Su Yalıtımı esnasında önem arz eden bir diğer ayrıntıda HİDROLİK SU YALITIMI detayının unutulmamasıdır.

 

HİDROLİK SU YALITIMI NEDİR?

 

Perde betonu boyunca plastik boru döşenmesi şeklinde uygulanan Hidrolik su yalıtımı beton aralarında kalan çamur v.s gibi yabancı maddelerin izole edilmesini sağlar. Birikmiş yabancı maddelerin Yapı elemanlarına nüfus ederek hasara yol açmasını engellemek ve yalıtımı sağlamlaştırmak amacı ile temel betonu ile perde betonunun birleştiği yerden beton genişliğinin orta noktasından perde betonu boyunca  oluşturulan sisteme Hidrolik Su Yalıtımı denilir.

 

 

Yalıtım uygulaması tamamlandıktan sonra yalıtım koruması ve ısı yalıtım unutulmamalıdır!


Perde su yalıtım uygulaması esnasında farklı ürün ve sistemler kullanılmaktadır, bu ürünlerin başlıcaları:

  •  Poliüretan esaslı ürünler
  •  Çimento esaslı ürünler
  •  PVC esaslı membran
  •  Bitüm esaslı membran
  •  Likit bitüm easlı ürünler
  •  Elastomer reçine esaslı ürünler
  •  Bitüm Poliüretan ürünler

 

Perde su yalıtımı sistem incelikleri ve sistem detayları ve daha fazla bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

                                           SİZLERLE BİRLİKTE MÜKEMMELİ İNŞA EDİYORUZ